Kurumsal

Dosteller Logo

Kuruluş

Kurucu başkanımız Sn. Ramazan BAKIR, Adanamızdaki bir hastanede görev yapan arkadaşını ziyarete gider ve arkadaşı o gün nöbetçi acil doktorudur. Doktor arkadaşının yanına gittiğinde onu çok üzgün görür ve sorar: “Neden bu kadar üzgünsün” arkadaşı da “Az önce bir hastamı kaybettim” der. Ramazan Bey: “Sen doktorsun hem de acildeki bir doktorsun, her zaman karşılaştığın bir vak'a neden bu kadar üzdü seni” deyince, doktor arkadaşı derki: “Bir genç kız”, yine çok dikkate almaz Ramazan Bey, çünkü o üzülür ama doktorun görevi durumu itibariyle her zaman karşı karşıya geldiği bir durumdur. “Peki esas seni üzen sebep nedir” diye sorunca, doktorun: “Bu genç kız gıda yetersizliğinden vefat etti” sözü üzerine Ramazan Bey, bir anda durur ve buz gibi katı kesilir: “ÇUKUROVA GİBİ BİR YERDE BESLENME BOZUKLUĞUNDAN BİR KIZIMIZ VEFAT EDECEK, BU VEBAL HEPİMİZE YETER” düşüncesiyle ertesi gün arkadaşlarını bir araya toplayarak "ADANA_DOSTELLER Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini" kurarak ilk adım atılmıştır.

Aralık 2002
Dosteller Logo

1.Olağan Genel Kurul Toplantısı

1.Olağan Genel Kurul Toplantısı, dernek merkezimizde gerçekleştirildi.

Nisan 2003
Dosteller Logo

Köylere Yardım Çalışmaları

Başta Adana ilimiz olmak üzere Çukurova Bölgesinin dağlık kesimlerindeki ilçe ve köylerindeki ihtiyaç sahibi köylülerimize özellikle de her yılın son çeyreğinde (eğitim dönemine ve kış mevsimine hazırlık olarak) Gıda Kolisi, Mont, Kazak, Hazır giyim, Ev tekstil ürünleri, Ayakkabı yardımlarına, Köy Okullarındaki öğrencilerimize ise Kışlık kıyafetler, Ayakkabı, Kırtasiye ve oyuncak dağıtımlarına başladık. Geçen 15 yıllık süreçte yüzlerce köye binlerce ihtiyaç sahibine ulaşmanın sevincini hep birlikte yaşıyoruz..

Kasım 2004
Dosteller Logo

2.Olağan Genel Kurul Toplantısı

2.Olağan Genel Kurul Toplantısı, dernek merkezimizde gerçekleştirildi.

Ocak 2005
Dosteller Logo

Gıda Bankacılığı Sistemine Geçiş

2002 yılında poşet yardımlar ile başlayan yardım çalışmalarımız 2005 yılında GIDA BANKACILIĞI sistemi ile genişletilmiştir. (ADANA_DOSTELLER, TÜRKİYE ’de GIDA BANKACILIĞI sistemini ilk uygulamaya başlayan kuruluşlar arasındadır.)

Mart 2005
Dosteller Logo

Bir Güne Sığmayan Mutluluk /1

İlk Çocuk Şenliği Etkinliğimizi, Dağlık yerleşim bölgelerinde "babaları dahi, askerlik dışında köyden çıkmamış" Yatılı Bölge ve köy okullarından 07-12 yaş arasındaki ihtiyaç sahibi, yetim ve öksüz çocuklarımızın çeşitli ihtiyaçlarını karşılayarak, eğlenceler, oyunlar, ikram ve hediyeler ile sevinci ve mutluluğu dolu dolu paylaştık.

Nisan 2006
Dosteller Logo

3.Olağan Genel Kurul Toplantısı

3.Olağan Genel Kurul Toplantısı, dernek merkezimizde gerçekleştirildi.

Ocak 2008
Dosteller Logo

Aynı duygularla, Farklı_coğrafyalardayız

AFRİKA'da; çamurlu suyu dahi bulamayan mazlumlara su kuyuları, gözündeki katarakt ile zorlu ve karanlık bir hayat sürdüren yüzlerce hasta ya göz, fıtık-hidrosel vb. hastalarına cerrahi müdahale, kadın hastalıklarına müdahale, kulak burun ve boğaz hastalarına teşhis ve tedavi, dul ve yetim ailelere süt keçisi yardım çalışmalarına T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ve TİKA bilgisiyle BURKİNA FASO, NİJER, ÇAD, MALİ gibi Orta Afrika ülkelerinde "GÖNÜLLÜLER" üst kimliği ile başladık.

Haziran 2009
Dosteller Logo

Ecdat Yadigarı Topraklardayız

Adana Dosteller olarak, yurt dışındaki ilk insani yardım çalışmamızı: 2008 yılı Kurban Bayramı münasebeti ile gerçekleştirdiğimiz KURBAN ORGANİZASYONUNU, Sel felaketine maruz kalan YEMEN 'deki mazlumlar ile paylaşarak gerçekleştirdik.

Kasım 2008
Dosteller Logo

İyilik Ödülü

Hz. İbrahim (A.S.)'ın gönül enginliğinde insanlığı yeniden buluşturmayı hedefleyen Uluslararası Halil İbrahim Altın Sofra İyilik Ödülleri Organizasyonda, derneğimizin geliştirmiş olduğu Yazılım Projesi ALTIN SOFRA İYİLİK ÖDÜLÜ'ne layık görülmüştür.

Mayıs 2009
Dosteller Logo

Üstün Hizmet Ödülü

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletine ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerimiz, Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamamız, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunmamızdan dolayı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanınca "TBMM Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı" ile ödüllendirildik.

Temmuz 2010
Dosteller Logo

4.Olağan Genel Kurul Toplantısı

4.Olağan Genel Kurul Toplantısı, dernek merkezimizde gerçekleştirildi.

Ocak 2011
Dosteller Logo

Marka Tescili

T.C. Türk Patent Enstitüsünden ADANA DOSTELLER YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ'nin tescili gerçekleştirilmiş olup; MARKA TESCİL BELGESİ bulunmaktadır.

Ekim 2011
Dosteller Logo

Doğal Afet Yardımları

Doğal afet sonucu mağdur olan insanlarımıza (Erzurum, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Ordu, Elazığ ve Van) derneğimiz bütçesi ve gelen bağışların intikalinde acil yardımların yanı sıra kalıcı yardımlar da intikal ettirilmiştir. Ayrıca ilimize misafir olan Van‘lı depremzedeler den 1000 ailenin 8 ay boyunca GIDA VE GİYSİLERİNİ karşılama yönündeki taahhüdümüzü Adana Valiliği ile yaptığımız protokol gereği yerine getirdik.

Ekim 2011
Dosteller Logo

Sınır Yardımları

2013 yılından günümüze dek Suriye’de yaşanan savaş sebebiyle Türkiye'mize sığınan, gerekse de sınırın diğer tarafında yaşam mücadelesi veren yüz binlerce insanın ihtiyaçlarının karşılanması için gıda kolisi, un, maya, giyim malzemesi vb. AYNİ YARDIMLARIMIZ aralıksız olarak devam etmektedir.

Şubat 2013
Dosteller Logo

5.Olağan Genel Kurul Toplantısı

5.Olağan Genel Kurul Toplantısı, dernek merkezimizde gerçekleştirildi.

Ocak 2014
Dosteller Logo

6.Olağan Genel Kurul Toplantısı

6.Olağan Genel Kurul Toplantısı, dernek merkezimizde gerçekleştirildi.

Ocak 2017
Dosteller Logo

En iyi sosyal içerikli reklam çalışması Ödülü

14.Kırmızı Reklam Ödüllerinde, derneğimizin Kaf Ajans aracılığı ile “ÇOCUK MÜLTECİLER” konusunu ele aldığı çalışma ile "En iyi sosyal içerikli reklam çalışması Ödülü" ve "Juri Özel Ödülü" almıştır.

Mayıs 2017
Dosteller Logo

Feke İlçemizden Teşekkürler

Bağışçılarımızın katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz Feke’de ki muhtaç ailelere, öğrencilere ve yaz Kur’an kursu öğrencilerine yapılan yardım ve faaliyetlerimizden dolayı: Feke Kaymakamlığı, Feke Müftülüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından derneğimize "Teşekkür Belgesi" ve "plaket" verildi.

Ekim 2017
Dosteller Logo

Gıda Bankacılığı Uygulamasının yaygınlaştırılması

T.B.M.M.'nde gerçekleştirilen GIDA BANKACILIĞI UYGULAMASININ ARAŞTIRILMASI VE YAYGINLAŞTIRILMASINI İNCELEME ALT KOMİSYONU çalıştayına katılım sağlandı.

Kasım 2017
Dosteller Logo

Bir Güne Sığmayan Mutluluk /13

Geçen 13 yıllık süreçte yüzlerce çocuğumuzun umutlarına su olmanın, toprak olmanın, güneş olmanın coşkusuyla Geleneksel Çocuk Şenliği Etkinliğimizi gerçekleştirdik.

Mayıs 2018